Kapela Sv. Tomaža pri Sv. Tomažu nad Vojnikom, ostanki nekoč mogočnega srednjeveškega gradu iz 12. stol.
Grad Lemberg iz 12. stol., leta 1453 ga je porušil Friderik II. Celjski, ponovno je bil zgrajen leta 1584. Še danes nam grad razkriva svojo mogočno podobo, že s poti, ki pelje proti Dobrni.
Graščina s parkom Socka ( 15. stol. ), prvotni lastniki so znani že iz prve polovice 13. stol.. Park je primer klasicistične zasnove iz druge pol. 19. stol. z elementi eksotizma.
Graščina Majpigel v Vinah iz 18. stol., majhen dominij nad Lembergom. Prvotno je bil last celjskih minoritov. Kasneje pa je graščini ustvarjala slikarka Elda Piščanec.
Graščina s parkom, Frankolovo iz 16. stol.. Nekoč je h dvoru spadala kapela Sv. Trojice, v kateri je bila izpričana prva poroka leta 1724.
Cerkev Sv. Jerneja iz 13. stol. Je pogorela , sedanja neoromanska stavba je iz konca prejšnjega stol. Cerkev spada med največje pri nas. Največja vrednost cerkve je slavna Kremser- Schmidtova slika Sv. Jerneja, katero so zadnjič renovirali leta 1955/ 56.
Cerkev Sv. Florijana, Vojnik iz 15. stol.. Zunanjost; zvonik je brez talnega zidca, ima pa preprost venčni zidec. Prezbiterij opasuje gotski talni zidec ter žlebasti fabion. Notranjost; po letu 1730 je bila prizidana Nepomukova kapela ter zahodni del zakristije. Opravo je cerkev dobila v drugi polovici 18. stol.
Cerkev Marija sedem žalosti, Vojnik , iz 17. stol.. V cerkvi se tudi nahaja izredno pomemben glasbeni instrument – orgelski pozitiv iz 17. stoletja, ki spada med najstarejše ohranjene orgle v Sloveniji. Šteje 7 registrov piščali, orgelska omara pa je izredno bogato okrašena. Instrument je bil v letu 2008 generalno restavriran.
Cerkev Sv. Tomaž nad Vojnikom je iz 19. stol. Cerkev je pravzaprav večja kapela. Cerkev je grajena iz kamna grajskih razvalin gradu Hocheneke in ometana.
Cerkev Sv. Lenarta, pražupnija Nova cerkev ( 13. stol. ), kjer je dve in pol leti služboval Anton Martin Slomšek ( 6. maj 1827 – 23. oktober 1829). Cerkev je leta 1795 poslikal celjan Janez Cimbol. Veliki oltar in oltar rešnjega telesa sta delo Francesca Galla iz leta 1779.
Mihaelova kapela, v Novi Cerkvi, ob cerkvi Sv. Lenarta. Gotska kapela ima rekonstruirano baročno arhitekturno poslikavo šivanih robov iz konca 18. stol. Na kapeli so tudi rekonstruirana okna v prezbiteriju ter vhodna vrata v kapelo. V kapeli je imel Anton Martin Slomšek tudi nedeljsko šolo za svoje vernike.
Cerkev Sv. Katarine v Lembergu, prvotna cerkev je bila iz leta 1262, kasneje porušena, a današnja je iz 1841. leta.
Vas Polže ali Reinhof – zajema pet hišnih številk ( 12 objektov ). Vas ima pristen videz slovenske štajerske vasi iz srede in konca 19. stol. Pod hišno št. 1. in 2. spadajo stanovanjska hiša z mlinom, kozolec- toplar, žaga “Venecijanka ” ter stanovanjska hiša z delavnico. Hišna št. 3 zajema dvojni kozolec- toplar iz leta 1823, hišna št. 4; hišo s predelano črno kuhinjo, kaščo s kletjo ter dvojni kozolec- toplar. Ter hišno št. 5 sestavljajo: hiša, gospodarsko poslopje, dvojni kozolec- toplar in kašča s kletjo. Vsi našteti objekti so z odlokom zaščiteni kot kulturna spomeniška celota.
Cerkev Naše ljube gospe Rožnovenske, Črešnjice iz 14. stol..je delo Jožefa Wrenka, oltar v desni kapeli je verjetno Straussovo delo, oltar v levi kapeli pa je pozlatil leta 1714 celjski slikar Johann Benedikt Huster.
Cerkev Sv. Jožefa, Frankolovo iz 18. stol., posvečena 1789. leta. Oltar je nazadnje obnavljal Franc Zamuda leta 1951.
Cerkev Gojka, Dol pod Gojko – Frankolovo iz 19. stoletja posvečena Sv. Trojici in Devici materi. Orgle so izdelane v baročni tradiciji iz 19. stoletja, prinesene so bile iz Gornjega Grada.
Trg Vojnik, je razglašen kot spomenik zgodovinskega urbanizma. Meje območja so: po Hudinji, južno od Prušnikove ul. (Bezenškove ul.), po Vinterjevi, Keršovi in Čufarjevi ulici do cerkve Sv. Florijana, po pobočju nad cesto, ter severno od kmetij Celjska cesta 4 in 5 do Hudinje. Prvič se kot trg omenja v gospoščinskem urbarju leta 1524 in je bil last deželnega kneza. Zveza med srednjeveškim gradom Hocheneke in naseljem pod gradom je temeljila na fevdalni odvisnosti in tudi kasneje je trg ohranil kmetijski značaj. Danes pa je upravno središče Občine Vojnik.
Bezenškovo Bukovje, rojstna hiša Antona Bezenška. Bil je stenograf, publicist, slovenski poliglot in glavni pospeševalec slovensko- bolgarskih kulturnih stikov.
Brdce pri Črešnjicah, rojstna hiša matere škofa, pesnika, pisatelja in učitelja Antona Martina Slomška.
Arhitektura kmečke krajine ( kozolci – toplarji, stare kmečke hiše )
Številna verska znamenja ob poteh ( kapelice, križi )
Pokopališče Vojnik, grobnice in grobovi znanih Vojničanov in Celjanov ter bronasti odlitek glave Antona Novačana, pisatelja, dramatika in diplomata, katerega rod izhaja iz Novak pri Novi Cerkvi. Pri svojem delu se je srečeval in sodeloval s Franom Saleškim Finžgarjem, dr. Drago Marušičem, Albinom Prepeluhom ter dr. Bogomilom Vošnjakom. Umrl je v izgnanstvu, v Argentini, a danes je njegova grobnica na pokopališču v Vojniku.
Spomeniki, iz novejše zgodovine so spomeniki padlim I in II. svetovne vojne Tu velja omeniti spomenik padlim v II. svetovni vojni, ki se nahaja pri stari šoli v Vojniku, dalje spomenik Frankolovskim žrtvam ( zapornikom iz Celjskega Starega piskra ) v Stranicah ob glavni cesti.
Pomnik v spomin Vojne za samostojno Slovenijo 1990-1991
OTVORITEV BOŽIČNEGA VOJNIKA 2022
Kdaj: v petek, 16. decembra 2022 ob 16.30
Kje: pred cerkvijo cv. Jerneja v Vojniku
Vabljeni na ogled novoletnih lučk ter jaslic in na poslušanje adventnih in božičnih melodij.
Turistično društvo Vojnik deluje že 64 let. Aktivnih članov društva je 135. Vizija delovanja je v vzgoji krajanov za skrb za lepo urejen kraj in njegovo okolje, ohranjanje kulturne in zgodovinske dediščine in prenos znanja na podmladek kraja, regijska promocija kraja, organizacija kulturnih prireditev ter izobraževalnih dogodkov. Največja prireditev v Vojniku je v drugi polovici decembra pod imenom Božični Vojnik z razstavo več kot 150 jaslic.